İletişim | English
 
 
Facebook
 
8. Leyla Gencer Şan Yarışması, 2015 Eylül ayında gerçekleştirilecek.
Başvurular ve ön elemelerle ilgili ayrıntılar çok yakında açıklanacak.
Bilgi için internet sitemizi ve Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.
 
7. LEYLA GENCER ŞAN YARIŞMASI SONA ERDİ
7. Leyla Gencer Şan Yarışması’nın final gecesi ve ödül töreni, 20 Eylül Perşembe gecesi Aya İrini Müzesi’nde gerçekleştirildi. Final gecesinde, 9 finalist, İtalyan şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde, izleyicilere müzik ziyafeti sundu.

Sunuculuğunu Sevim Gözay’ın üstlendiği final gecesi, İtalyan şef Pietro Mianiti yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nın seslendirdiği Bellini’nin Norma Uvertürü ile başladı. Ardından yarışmanın 9 finalisti aryalarını, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşliğinde jüri ve izleyiciler önünde seslendirdiler. Jüri oylaması sırasında Doğuş Halk Ödülü için oy kullanan izleyiciler, aranın ardından orkestranın seslendirdiği Verdi'nin La Forza del Destino Uverütürünü dinlediler.

Leyla Gencer Şan Yarışması’nda dereceye giren finalistleri Jüri Başkanı büyük İtalyan soprano Mirella Freni açıkladı. Bu yılki Leyla Gencer Şan Yarışması’nda Fatma Said (soprano / Mısır) birinci, Ludmilla Bauerfeldt (soprano / Brezilya) ikinci ve Jessica Rose Cambio (soprano / İtalya-ABD ) üçüncü oldular. İlk üçe giren yarışmacılar toplam 23.500 Euro’luk ödülü paylaştılar. »»
 
7. LEYLA GENCER ŞAN YARIŞMASI JÜRİSİ BELLİ OLDU
7. Leyla Gencer Şan Yarışması tüm dünyadan genç şancıları çekmeye devam ederken, organizasyon komitesi son başvuru tarihini bir hafta uzattığını açıkladı. Komitenin jürideki isimleri de nihayet açıklamasıyla uluslararası opera camiasındaki tüm gözler yarışmaya çevrildi.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı, La Scala Tiyatrosu Akademisi işbirliğiyle düzenlediği 7. Leyla Gencer Şan Yarışması'nın son başvuru tarihini 23 Nisan Pazartesi gününe kadar uzattığını duyurdu. »»
LEYLA GENCER ŞAN YARIŞMASI'NDA PARLAYAN YILDIZLAR
Güney Afrikalı soprano Pretty Yende, 6. Leyla Gencer Şan Yarışması'nda birinci olmasının ardından Operalia'da da tüm büyük ödülleri topladı ve dünyanın önde gelen prodüksiyonlarında, en önemli sahnelerinde baş döndüren bir kariyere başladı. Yine 2010 Leyla Gencer Şan Yarışması'nda üçüncülüğü kazanan koloratür soprano Pervin Çakar, her gün bir yenisini eklediği uluslararası başarılarını son olarak, 28. Maria Caniglia Opera Yarışması'nda aldığı birincilikle taçlandırdı. Daha önceki yılların dereceye giren yarışmacılarından Nino Machaidze ve Anita Rachvelishvili, Marcello Alvarez, Nikola Mijailovic gibi isimler ise artık tartışmasız birer dünya starı... »»